Tillbaka till katalog

Torsten Andersson Kollektion Vasa Konst

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

Beskrivning

TORSTEN ANDERSSON (1926-2009),
Komposition i grönt, signerad och daterad med dedikation "Till Lasse o. Kerstin från Torsten December 1961",
olja på duk, 59x70 cm

PROVENIENS: Författaren Lars Forssell (1928-2007), gåva från konstnären till Lars Forssell och hans hustru Kerstin Hane
Lars Forssell hade ett djupt intresse för Torsten Anderssons säregna konstnärskap och skrev en bok om honom 1963 (Lars Forssell "Torsten Andersson", Bonniers 1963)

Konditionsrapport

Uppfodrad på duk

Auktionsnummer:

325728

Datum:

2015-09-14